Jak zamontować bramę garażową?
Jaka brama garażowa jest najczęściej wybierana przez klientów? Brama jest elementem reprezentacyjnym dla posesji i musi wyróżniać się estetyką. Wybierając produkt, kierujemy się ceną, funkcjonalnością i oczywiście wyglądem.
Najchętniej wybierane są bramy segmentowe i nic dziwnego, są nowoczesne, bezpieczne i dobrze spełniają swoje zadania. Sprawdzają się na dużych posesjach i małych działkach z krótkimi podjazdami. Pozwalają na oszczędność miejsca, ponieważ po otwarciu znajduje się pod sufitem garażu. To rozwiązanie jest odpowiednie na niewielkich działkach, znajdujących się blisko ruchliwej ulicy. Bramy segmentowe są estetyczne i występują w 200. wariantach kolorystycznych z 40. różnymi rodzajami oklein. Możemy mieć bramę otwieraną ręcznie lub automatycznie, z fotokomórką, która w momencie wykrycia przeszkody przestanie się zamykać.
Jakie są rodzaje bram garażowych segmentowych?
Bramy segmentowe występują w dwóch wariantach górne i boczne. Górne wybierane są najchętniej, bo zajmują niewiele miejsca i mają proste działanie, bardzo lekko się otwierają i zamykają. Możemy zamówić ręczną lub automatyczną górną bramę segmentową w firmie Rolmatik, łatwą w obsłudze i konserwacji. Drugi rodzaj bram segmentowe – boczne, są wybierane do niskich garaży. Segmenty bram są ustawiane pionowo i zsuwają się na jedną ze ścian budynku. W górnych bramach segmenty poruszają się po prowadnicach, mieszczących się w suficie i ścianach garażu. W bocznych bramach prowadnice montowane są na podłodze i suficie, więc szybciej możemy wejść do garażu, bez wyczekiwania, kiedy wejście będzie całkowicie otwarte, co jest dużym ułatwieniem.
Co należy zrobić przed montażem garażowej bramy segmentowej?
Z pozoru montaż bramy garażowej wydaje się prostą sprawą. To jednak jest błędne myślenie, ponieważ nawet najmniejszy błąd może w efekcie uszkodzić bramę, przez co będzie działała nieprawidłowo. Zanim więc przystąpimy do montażu, sprawdźmy, czy mamy wszystkie elementy bramy. Najpierw musimy ocieplenie wnętrze, żeby była dobra izolacja ciepła, szczególnie kiedy garaż przylega do budynku. Jeśli mamy garaż wolnostojący, nieprzylegający do budynku, parametr przenikalności cieplnej jest mniej istotny, za to ważniejsza jest izolacja przed czynnikami atmosferycznymi. Brama garażowa musi być odpowiednio zamontowana, ważne jest odpowiednie położenie w murze, żeby nie uciekało ciepło z garażu. Przed montażem bramy musimy określić wysokość posadzki, żeby zapobiec powstaniu szpary pomiędzy skrzydłem bramy a podłogą.
Jakie prace wykonujemy w garażu, przed montażem?
Bardzo ważną pracą, jaką musimy wykonać, to jest otynkowanie ściany, na której zamieszczone zostaną prowadnice bramy. Powinniśmy również pracami tynkarskimi objąć sufit, szczególnie dlatego, że po zamontowaniu bramy, wykończenie jest o wiele trudniejsze. Wszelkiego rodzaju prace w garażu musimy wykonać, przed montażem bramy. Dotyczy to również instalacji elektrycznej, czyli gniazdek w suficie oraz dolnych i oczywiście oświetlenia. Musi być w dobrze przygotowanym otworze garażowym, żeby wyglądała estetycznie, a brama działała prawidłowo. Dodatkowo może wiązać się z utratą ciepła przez nieszczelności i prześwity. Dlatego warto odpowiednio się przygotować do montażu. Szczególnie musimy zwrócić uwagę na instalację, gdy brama ma być otwierana na pilota, żebyśmy nie musieli rozkuwać ścian, co byłoby problematyczne. Montaż samego napędu zostawmy na sam koniec.
Jak wygląda montaż bramy segmentowej?
Montaż bramy garażowej jest pracochłonny i skomplikowany, jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach. Jeśli popełnimy, chociażby jeden błąd, utrudniona będzie obsługa bramy i w rezultacie, montaż zaczniemy od nowa, po demontażu konstrukcji. Do mocowania bramy przystępujemy po wykonaniu wszystkich prac instalacyjno-remontowych w garażu. Musimy przymocować prowadnice, metalowy wałek wyposażony w specjalną sprężynę, umieścić panele. Do dolnego segmentu przymocowujemy okucia rolek i uszczelkę zabezpieczającą przed deszczem i wiatrem. Po ustawieniu i wypoziomowaniu pierwszego panelu montujemy kolejne elementy, wraz z zawiasami. Na samym końcu mocujemy rygiel. Prace wykonujemy dokładnie według instrukcji, ale jeśli nie czujemy się na siłach, zgłośmy się do firmy Rolmatik.